Send Messages, Chat 9 user profile circle 3 Arrow 23 heart Reply, Share, Circle Arrow 6
یه پروژه بساز
یه پروژه بساز

برای پروژت احتیاج به مشاوره داری؟

روش بازاریابی محتوا
مهسا مدخوریان 22 ژوئن
0

۱۲ روش بازاریابی محتوا که برای ما نتیجه داده است

در این راهنما، به بررسی دوازده تاکتیک بازاریابی محتوا که آزمایش کرده و همچنان با نتایج قابل قبولی از آن‌ها استفاده می‌کنیم، می‌پردازیم. می‌دانیم که این تاکتیک‌ها کارآمد هستند و مشتاقیم تا آن را به شما نشان دهیم.

1. هدف قرار دادن کلمات کلیدی با رقابت کم برای رتبه بندی سریع تر

به‌طورکلی، کلمات کلیدی با رقابت کم، عباراتی هستند که به احتمال زیاد برای رتبه‌بندی در صفحه اول گوگل به بک لینک‌های زیادی نیاز ندارند (بک لینک‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل رتبه‌بندی هستند).

با تمرکز بر این عبارات کم‌رقابت‌تر، می‌توانید رتبه‌ بالاتری را سریع‌تر و با تلاش کمتری به دست آورید؛ و هرچه رتبه‌بندی بالاتر باشد، معمولاً ترافیک بیشتری به سایت شما وارد می‌شود. این امر، کلمات کلیدی کم رقابت را به یک تاکتیک سئو عالی برای سایت‌های جدید و سایت‌هایی که پروفایل بک لینک قوی ندارند، تبدیل می‌کند.

نحوه شروع

 1. از ابزاری مانند Keywords Explorer Ahrefs برای پیدا کردن سریع کلمات کلیدی که به بک لینک‌های کمتری برای رتبه‌بندی نیاز دارند، استفاده کنید.
 2. یک کلمه کلیدی اولیه (یا چند کلمه کلیدی اولیه) وارد کنید.
 3. به گزارش Matching terms بروید.
 4. از معیار KD (Keyword Difficulty) برای نمایش کلمات کلیدی با حداکثر 20 KD استفاده کنید. این کلمات کلیدی آسان را بر اساس پروفایل بک لینک به شما نشان می‌دهد.
 5. یک کلمه کلیدی مرتبط را انتخاب کنید و پنل SERP را باز کنید تا ببینید چه نوع صفحاتی رتبه‌بندی می‌شوند. اگر برندهای محبوبی را می‌بینید که در حال تسلط هستند، ممکن است رتبه‌بندی این کلمات کلیدی علیرغم KD پایین دشوار باشد. SERP‌هایی که برندهای قوی در آن حضور ندارند، هدف های راحت تری هستند.
 6. مرحله ۳ را برای هر کلمه کلیدی مرتبط در لیست تکرار کنید.

KD ahrefs

نکته

برای اینکه مطمئن شوید کلمه کلیدی مورد نظر قابل دسترس است، از فیلتر پایین‌ترین Domain Rating (DR) استفاده کنید. اگر فیلتر را روی DR سایت خود یا کمی بالاتر تنظیم کنید، فقط کلمات کلیدی را نمایش می‌دهد که سایتی با DR شما یا پایین‌تر از آن در حال حاضر رتبه‌ گرفته‌است.

فیلتر های ahrefs

2. ارتباط با مخاطبان خود از طریق شبکه رسانه‌ی قوی

ایجاد شبکه یعنی ایجاد و پرورش رابطه. روابطی که می‌تواند پیام شما را تقویت کند و دسترسی شما را گسترش دهد. این ارتباطات می‌تواند از طریق رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌های آنلاین، انجمن‌ها، ملاقات‌ها و کنفرانس‌ها ایجاد شود.

وقتی افراد دیگر محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند و با آن تعامل می‌کنند، شانس بیشتری برای عبور از شلوغی دنیای اشباع شده از اطلاعات امروزی دارید که باعث می‌شود محتوای شما مورد توجه و ارزش قرار گیرد.

نحوه شروع

دو رویکرد برای این کار وجود دارد: گسترده و هدفمند.

رویکرد گسترده: از چیزهایی استفاده کنید که معمولاً افراد را در رسانه‌های اجتماعی درگیر می‌کند و آن‌ها را در محتوای خود بگنجانید، برای مثال:

 • تازگی: مقاله‌ای در مورد «گربه‌ای که زبان اشاره را یاد گرفته است» توجه بیشتری را نسبت به «گربه‌ها می‌توانند میو کنند» جلب می‌کند.
 • تقویت باور: گزارشی که غذای ارگانیک را به سلامت بهتر مرتبط می‌کند توسط کسانی که از قبل از کشاورزی ارگانیک حمایت می‌کنند به اشتراک گذاشته می‌شود.
 • ترس: تیتری مانند «بیماری جدید به سرعت در حال گسترش است» نسبت به «بهبود سلامت در سال 2024» سهم بیشتری خواهد داشت.
 • بحث: بحث‌ها در مورد «سیاست‌های تغییرات آب و هوایی» نسبت به مقالاتی که اکثریت روی آن توافق نظر دارند، تعامل بیشتری را به خود جلب می‌کنند.

رویکرد هدفمند: به سفارشی‌سازی، تحقیق خوب و رعایت اصول اخلاقی نیاز دارد. شما باید توجه آن شخص را با چیزی که احتمالاً به آن اهمیت می‌دهد (مانند کارش) جلب کنید، اما نمی‌توانید در عوض چیزی بخواهید.

3. انتشار مطالعات اصیل برای تقویت سئو و اعتبار موضوعی

انتشار تحقیقات اصیل یا اورجینال یک روش اثبات شده برای تقویت سئو شما از طریق بک لینک‌ها (لینک از سایت‌های دیگر) و تبدیل شدن به یک رهبر فکری در حوزه خود از طریق ارجاع به کار شما است.

هنگامی که شما مطالعات اصیل مانند تجزیه و تحلیل داده‌ها، مطالعات موردی یا نظرسنجی‌های صنعت را ایجاد می‌کنید، نویسندگان دیگر اغلب از آن‌ها به عنوان منبع استفاده می‌کنند، که به معنای بک لینک‌های بیشتر برای شما است. این بک لینک‌ها اعتبار وب‌سایت شما را افزایش می‌دهند که می‌تواند به صفحات مهم دیگر سایت شما نیز کمک کند تا رتبه بهتری کسب کنند.

نحوه شروع

 • ارائه ایده‌های تحقیقاتی نباید سخت باشد.
 • به موضوعات محبوب در زمینه خود نگاه کنید و ببینید که آیا می‌توانید چیز جدیدی اضافه کنید. برای مثال، اخیراً، ما همبستگی بین رتبه‌بندی‌ها و نمرات محتوا را از چهار ابزار محبوب بهینه‌سازی محتوا مطالعه کردیم.
 • با داده‌های تازه، تفکر معمول را به چالش بکشید. برای مثال، سایت ahrefs به تازگی در مقاله ای ایده سنتی کنیبالیزیشن کلمات کلیدی را به چالش کشیده است.
 • شکاف‌های تحقیقات موجود را که می‌توانید پر کنید، پیدا کنید. برای مثال، افشای اخیر گوگل موج‌هایی را در صنعت سئو ایجاد کرده است، و بنابراین ما هم نقش خود را ایفا کردیم.

بیشتر بخوانید: افشای اسناد گوگل

۴. همکاری با اینفلوئنسرها برای دسترسی به بازارهای خاص

همکاری با اینفلوئنسرها شامل همکاری پولی با تولیدکنندگان محتوا است که دنبال‌کنندگان قابل توجهی (به عنوان مثال، در رسانه‌های اجتماعی یا از طریق لیست ایمیل) در بازار هدف شما دارند.

همکاری‌ با اینفلوئنسر‌ها مؤثر هستند زیرا از اعتماد و وفاداری که اینفلوئنسرها با مخاطبان خود ایجاد کرده‌اند، استفاده می‌کنند. این تأیید معتبر می‌تواند برند شما را به بازارهای خاص معرفی کند، گاهی اوقات مؤثرتر از تبلیغات سنتی.

و در نهایت، به عنوان یک اسپانسر، می‌توانید برند خود را در برخی از محتواهای منحصر به فرد و با کیفیت ارائه دهید.

نحوه شروع

برای یافتن اینفلوئنسر مناسب، چند مرحله وجود دارد که باید انجام دهید.

 • اهداف خود را مشخص کنید. به وضوح مشخص کنید که می‌خواهید با بازاریابی اینفلوئنسری به چه چیزی برسید، مانند افزایش آگاهی از برند، افزایش تعامل یا افزایش ثبت نام.
 • بودجه خود را مشخص کنید. می‌توانید از داده‌های میانگین درآمد اینفلوئنسر برای تخمین بودجه استفاده کنید.
 • اینفلوئنسرهای بالقوه را شناسایی کنید. در اینجا چند ایده وجود دارد:
 • با در نظر گرفتن کارمندان و مشتریان خود که ممکن است از قبل طرفدار برند شما باشند و دنبال کننده داشته باشند، شروع کنید.
 • از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و ابزارهای تخصصی مانند Content Explorer Ahrefs، Sparktoro، Social Blade و Followerwonk برای یافتن اینفلوئنسرهای مرتبط بر اساس جایگاه و کلمات کلیدی خود استفاده کنید.
 • از مخاطبان خود نظرسنجی کنید.
 • اینفلوئنسرها را ارزیابی کنید. اطمینان حاصل کنید که اینفلوئنسرها با ارزش‌های برند شما همسو هستند و تعامل واقعی دارند. فراتر از تعداد دنبال کنندگان نگاه کنید تا تأثیر و تعامل مخاطبان آنها را ارزیابی کنید.
 • نظارت و اندازه‌گیری کنید. از سازنده بخواهید گزارش‌هایی را با شما به اشتراک بگذارد (از جمله خروجی محتوا و معیارهای تعامل).

5. استفاده از قالب‌ها برای ساده‌سازی ایجاد محتوا

استفاده از قالب‌های محتوا و سئوی برنامه‌ریزی شده در مورد تولید محتوای بیشتر در زمان کمتر است، و به شما امکان می‌دهد تولید محتوا را به صورت خودکار انجام دهید.

با استفاده از قالب‌ها، می‌توانید یک فرمت استاندارد تنظیم کنید و فقط جزئیات را پر کنید. برای مواردی مانند صفحات محصول، واژه نامه‌های تعریف یا فهرست‌های محلی که به محتوای مشابه برای موارد زیادی نیاز دارید، عالی است.

نحوه شروع

ابتدا به مجموعه‌ای از کلمات کلیدی نیاز دارید که می‌توانند با انواع مشابهی از محتوا هدف قرار گیرند. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، استفاده از یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی برای طبقه‌بندی کلمات کلیدی شما بر اساس عبارات است. عباراتی مانند «تعریف»، «چیست» یا «هزینه زندگی» نشان می‌دهد که مردم خواهان محتوای یکسانی برای موضوعات مختلف هستند.

 • Keywords Explorer Ahrefs را باز کنید و یک کلمه کلیدی اولیه گسترده، برای مثال «بازاریابی» را وارد کنید.
 • به گزارش Matching terms بروید.

Matching terms

 • تب Terms را باز کنید و دسته بندی‌های کلمات کلیدی را مرور کنید.

6. یک خبرنامه منحصر به فرد برای لذت خوانندگان خود ایجاد کنید

خبرنامه‌ها اساساً شامل چند لینک به آخرین پست‌های وبلاگ است، اما می توانید تغییراتی ایجاد کنید. مثلا اشتراک‌گذاری مطالب مفید از سایر برندها و سازندگان و مواردی که ارزش FOMO (ترس از دست دادن) واقعی دارند.

چگونه شروع کنیم؟

از نظر فنی، شروع یک خبرنامه ساده است – در ابزاری مانند Mailchimp ثبت نام کنید و تمام ابزارهایی را که برای شروع جمع‌آوری ایمیل‌ها و ارسال خبرنامه نیاز دارید، دریافت کنید.

اما آنچه بیشترین اهمیت را دارد و در شروع کار آسان نیست، محتوا و ثبات است. در اینجا برخی از عوامل کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

 • محتوای ارزشمند، مرتبط و منحصربه‌فردی ارائه دهید که نیازها و علایق مخاطبان شما را برطرف کند. لازم نیست 100٪ محتوا ایده اصیل خود شما باشد. گردآوری تمام مطالبی که هر هفته به صورت آنلاین منتشر می‌شود، به خودی خود ارزشمند است. اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، اینطور فکر کنید که دوست دارید چه چیزهایی را هر هفته در اینباکس خود ببینید؟
 • چیزهایی را بگنجانید که مردم نمی‌خواهند از دست بدهند.
 • بینش‌ها، دیدگاه‌ها یا داده‌های اصلی را ارائه دهید که در جای دیگری یافت نمی‌شوند.
 • به دنبال بازخورد باشید و اصلاح کنید.
 • به یک برنامه انتشار منظم پایبند باشید، چه هفتگی، دو هفتگی یا ماهانه.

7. چیزهای رایگان برای تبلیغ چیزهای «پولی» خود ارائه دهید

این تاکتیک شامل ارائه ابزارها، خدمات یا محتوای رایگان برای جذب مشتریان بالقوه است. ارائه چیزهای رایگان ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما کار می‌کند. این کار ارزش فوری را برای کاربران فراهم می‌کند، به ایجاد اعتماد کمک می‌کند و تخصص شما را نشان می‌دهد. هنگامی که کاربران مزایای پیشنهادات رایگان شما را ببینند، احتمال بیشتری دارد که روی محصولات یا خدمات پولی شما سرمایه‌گذاری کنند.

 

۸. ایجاد یک پایگاه محتوایی یا پیلار کلاستر برای تقویت سئو

پایگاه محتوا مجموعه‌ای متمرکز از مطالب مرتبط است که پیرامون موضوعات یا مفاهیم خاص سازماندهی شده‌اند. ساختار آن شامل یک صفحه اصلی یا پیلار(راهنمای سطح بالا در مورد یک موضوع کلی با پیوند به صفحات دیگر)، محتوای خوشه‌ای یا کلاستر(صفحات در مورد زیر موضوعات خاص) و پیوند بین صفحات است.

آنها به چهار دلیل یک تاکتیک بازاریابی محتوای مؤثر هستند:

اعتبار موضوعی: اتصال صفحه اصلی و زیر صفحات شما با پیوندهای داخلی مرتبط به گوگل کمک می‌کند تا سایت شما را به عنوان مرجعی در مورد یک موضوع خاص ببیند. متن لینک داخلی، زمینه اضافی را در مورد محتوای صفحه به گوگل ارائه می‌دهد.

اعتبار لینک: پیوند دادن استراتژیک صفحات در یک مرکز به آنها اجازه می‌دهد تا از بک لینک‌های یکدیگر بهره‌مند شوند. این کار اعتبار کلی لینک مرکز را افزایش می‌دهد که می‌تواند تأثیر مثبتی بر رتبه‌بندی جستجو داشته باشد.

تعامل: مراکز محتوا، بازدیدکنندگان را تشویق می‌کنند تا صفحات متعدد محتوا را بررسی کنند.

ارزش درک شده: منابع جامع و سازماندهی شده در یک موضوع، ارزش درک شده برای بازدیدکنندگان را افزایش می‌دهد، که اغلب منجر به بک لینک‌های بیشتر می‌شود زیرا مردم ترجیح می‌دهند به بهترین و مفیدترین منابع پیوند دهند.

نحوه شروع

برای یافتن فرصت‌هایی برای مراکز محتوای جدید، این فرآیند شامل سه مرحله است:

 • موضوع مرکز را شناسایی کنید. یک موضوع کلی با هدف اطلاعاتی، پتانسیل ترافیک جستجو و زیر موضوعات کافی انتخاب کنید.
 • زیر صفحه‌ها را ایجاد کنید. راهنماهای دقیقی در مورد زیر موضوعات مربوط به موضوع اصلی تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که هر زیر صفحه به صفحه اصلی پیوند دارد، که به همه زیر صفحه‌ها پیوند دارد.
 • پیوند داخلی. از لینک‌های داخلی برای اتصال صفحه پیلار با خوشه‌های آن استفاده کنید و یک ساختار منسجم ایجاد کنید. این باعث افزایش اعتبار موضوعی و لینک می‌شود و تعامل کاربر را افزایش می‌دهد.

9. بهینه‌سازی محتوای موجود برای افزایش سریع ترافیک

بهینه‌سازی محتوا فرآیند بهبود کیفیت و ارتباط محتوا برای اطمینان از رتبه‌بندی بالاتر در نتایج موتورهای جستجو، جذب مخاطبان هدف و دستیابی به اهداف تجاری خاص است.

این تاکتیک به شما این امکان را می‌دهد که از محتوای موجود خود برای دستیابی به افراد بیشتری استفاده کنید، اغلب با کار کم. این می‌تواند به‌روزرسانی اطلاعات قدیمی، از جمله یک زیر موضوع از دست رفته، آسان‌تر کردن راهنما برای مبتدیان و غیره باشد.

10. تغییر رسانه‌ی محتوا برای رسیدن به مخاطبان بیشتر

تغییر رسانه‌ی محتوا شامل تبدیل محتوای موجود به قالب‌های مختلف است. برای مثال، یک پست وبلاگ می‌تواند به یک ویدیوی به اشتراک گذاشته شده در YouTube تبدیل شود یا متن یک ویدیو می‌تواند به عنوان یک پست وبلاگ منتشر شود.

این تاکتیک کار می‌کند زیرا به شما کمک می‌کند به مخاطبان بیشتری که فرمت‌های محتوا و پلتفرم‌های مختلف را ترجیح می‌دهند، دسترسی پیدا کنید.

نحوه شروع

شما می‌توانید هر محتوایی را تغییر کاربری دهید، اما بهترین نتایجی که احتمالاً با آن به دست خواهید آورد:

 • محتوایی که قبلاً در شبکه‌های اجتماعی عملکرد خوبی داشته است. برای مثال، یک رشته توییت که به خوبی دریافت شده است را می‌توان به یک مقاله یا اسکریپت ویدیویی دقیق تبدیل کرد.
 • موضوعات همیشه سبز. به عنوان مثال، موضوعی مانند “چگونه وزن کم کنیم” بدون توجه به زمان، پلتفرم و قالب، مورد توجه قرار خواهد گرفت.

11. بهترین محتوای خود را برای رسیدن به بازارهای جدید ترجمه کنید

اگر به فکر بین‌المللی کردن کسب‌وکار خود هستید، سه دلیل کلیدی وجود دارد که چرا به ترجمه نیاز دارید:

موتورهای جستجو مانند Google و YouTube نتایج جستجو را بر اساس زبان شخصی‌سازی می‌کنند. بیشتر مردم صرف نظر از اینکه چقدر به زبان‌های دیگر صحبت می‌کنند، محتوای زبان مادری خود را ترجیح می‌دهند. بومی‌سازی محتوا مانند تغییر کاربری محتوا عمل می‌کند – به شما امکان می‌دهد از محتوای مشابه استفاده بیشتری ببرید.

نحوه شروع

ترجمه همه صفحات سایت شما ممکن است کارآمدترین روش نباشد. حجم جستجوها می‌تواند در بین کشورها متفاوت باشد، بنابراین مهم است که از منابع خود عاقلانه استفاده کنید. بر ترجمه محتوای برتر خود تمرکز کنید، اما تنها در صورتی که حجم جستجو در کشور هدف تلاش را توجیه کند.

 • ابتدا از ابزارهای سئو برای دریافت لیستی از صفحات با عملکرد برتر خود استفاده کنید.
 • در مرحله بعد، از ChatGPT برای تولید ترجمه کلمات کلیدی هدف صفحات برتر خود استفاده می‌کنید.

۱۲. آزمایش با موضوعات و قالب‌های جدید

ایده پشت این تاکتیک بسیار ساده است – اگر به انجام کارهای مشابه ادامه دهید، همان نتایج را خواهید گرفت.

آزمایش رویکردهای جدید به محتوا در هر مرحله از بلوغ استراتژی شما مهم است. در مراحل اولیه، به شما کمک می‌کند تا آنچه را که برای کسب‌وکارتان و مخاطبانتان کارآمد است، کشف کنید. اما هنگامی که استراتژی شما تثبیت شد، آزمایش با محتوای جدید برای جلوگیری از رسیدن به یک سطح عملکرد ثابت بسیار مهم است.

نحوه شروع

در اینجا چند نکته وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند ایده‌های جدیدی ایجاد کنید و آنها را به مرحله تولید برسانید.

 • جلسات طوفان فکری منظمی را با چند نفر ترتیب دهید. این جلسات باید بحث‌های باز و بدون محدودیت را تشویق کنند که در آن همه بتوانند افکار و پیشنهادات خود را ارائه دهند.
 • چند دوره را امتحان کنید. در دوره‌هایی ثبت نام کنید که بر ایجاد محتوا، بازاریابی دیجیتال یا هر حوزه خاصی که مربوط به رشته شما می‌شود، تمرکز دارند. این دوره‌ها می‌توانند دیدگاه‌های تازه، مهارت‌های جدید و تکنیک‌های نوآورانه‌ای را ارائه دهند که می‌توانید در استراتژی محتوای خود بگنجانید.
 • با یک متخصص مشورت کنید. از متخصصان یا مربیانی که با موفقیت مسیری را که می‌خواهید طی کنید، پیموده‌اند، مشاوره بگیرید.
 • ذهنیت آزمایش را در آغوش بگیرید. امتحان کردن قالب‌ها و موضوعات جدید محتوا مستلزم ریسک کردن است، اما پاداش‌های بزرگی نیز در پی دارد.

 

1 دیدگاه

شما هم توی این بحث شرکت کنید