یه پروژه بساز
افشای بزرگ اسناد گوگل

افشای بزرگ اسناد گوگل: پرده برداری از اسرار الگوریتم رتبه‌بندی جستجو

مجموعه‌ای از اسناد فاش شده گوگل، نگاهی بی‌سابقه به درون سیستم جستجوی گوگل و برخی از مهم‌ترین عناصر مورد استفاده برای رتبه‌بندی محتوا را آشکار کرده است.

چه اتفاقی افتاد؟

هزاران سند که به نظر می‌رسد از مخزن API محتوای داخلی گوگل آمده‌اند، در تاریخ 13 مارس توسط یک ربات خودکار به نام yoshi-code-bot در Github منتشر شدند. این اسناد در اوایل ماه جاری با رند فیشکین، یکی از بنیانگذاران SparkToro، به اشتراک گذاشته شده است.

چرا این اسناد مهم هستند؟

این افشا، نگاهی اجمالی به نحوه عملکرد احتمالی الگوریتم رتبه‌بندی گوگل ارائه می‌دهد که برای متخصصان سئو که می‌توانند معنای همه این موارد را درک کنند، بسیار ارزشمند است. در سال 2023، ما نگاهی بی‌سابقه به فاکتورهای رتبه‌بندی Yandex Search از طریق یک افشا داشتیم که یکی از بزرگترین اخبار آن سال بود. این افشای اسناد گوگل به احتمال زیاد یکی از بزرگترین داستان‌ها در تاریخ سئو و جستجوی گوگل خواهد بود.

چه چیزی در این اسناد وجود دارد؟

در اینجا چیزی است که به لطف فیشکین و کینگ، مدیرعامل iPullRank، در مورد اسناد داخلی می‌دانیم:

مدیرعامل iPullRank

 • وضعیت فعلی: این اطلاعات تا ماه مارس دقیق بوده‌اند.
 • ویژگی‌های رتبه‌بندی: 2596 ماژول با 14014 ویژگی در مستندات API نشان داده شده‌اند.
 • وزن‌دهی: در این اسناد مشخص نشده است که هر یک از ویژگی‌های رتبه‌بندی چگونه وزن می‌شوند – فقط اینکه وجود دارند.
 • توابع باز رتبه‌بندی (Twiddlers): اینها توابعی هستند که می‌توانند امتیاز بازیابی اطلاعات یک سند را تنظیم کرده یا رتبه‌بندی یک سند را تغییر دهند.
 • تنزل رتبه: محتوا می‌تواند به دلایل مختلفی تنزل یابد، مانند:
  • عدم تطابق لینک با سایت هدف
  • سیگنال‌های SERP نشان‌دهنده نارضایتی کاربر
  • بررسی محصولات
  • مکان
  • دامنه‌های تطابق دقیق
  • محتوای مستهجن
 • تاریخچه تغییرات: گوگل ظاهراً یک کپی از هر نسخه از هر صفحه‌ای را که تا به حال فهرست کرده است، نگه می‌دارد. به این معنی که گوگل می‌تواند هر تغییری را که تا به حال در یک صفحه ایجاد شده است را “به خاطر بسپارد”. با این حال، گوگل فقط از 20 تغییر آخر یک URL هنگام تجزیه و تحلیل لینک‌ها استفاده می‌کند.

لینک ها مهم هستند

تنوع و ارتباط لینک‌ها همچنان کلیدی است و PageRank همچنان در ویژگی‌های رتبه‌بندی گوگل بسیار زنده است. PageRank صفحه اصلی یک وب‌سایت برای هر سند در نظر گرفته می‌شود.

اگر می‌خواهید رتبه خوبی داشته باشید، باید بر اساس اسناد، به ایجاد محتوای عالی و تجربه کاربری ادامه دهید. گوگل از معیارهای مختلفی استفاده می‌کند، از جمله کلیک‌های بد، کلیک‌های خوب، آخرین کلیک‌های طولانی و کلیک‌های فشرده نشده.

همچنین، اسناد طولانی‌تر ممکن است کوتاه شوند، در حالی که محتوای کوتاه‌تر بر اساس اصالت امتیاز (از 0 تا 512) دریافت می‌کند. امتیازهایی نیز به محتوای Your Money Your Life، مانند سلامت و اخبار، داده می‌شود.

معنی این همه چیست؟

به گفته کینگ:

“شما باید کلیک‌های موفق‌تری را با استفاده از مجموعه وسیع‌تری از عبارات جستجو ایجاد کنید و تنوع لینک بیشتری کسب کنید تا بتوانید به رتبه‌بندی خود ادامه دهید. از نظر مفهومی، منطقی است زیرا یک محتوای بسیار قوی این کار را انجام می‌دهد. تمرکز بر هدایت ترافیک واجد شرایط‌تر به یک تجربه کاربری بهتر، سیگنال‌هایی را به گوگل ارسال می‌کند که صفحه شما شایسته رتبه‌بندی است.”

برداشت بزرگ فیشکین؟ برند مهمتر از هر چیز دیگری است:

“اگر یک توصیه کلی برای بازاریابان داشتم که به دنبال بهبود رتبه‌بندی و ترافیک جستجوی ارگانیک خود هستند، این خواهد بود: “یک برند قابل توجه، محبوب و شناخته شده در فضای خود، خارج از جستجوی گوگل بسازید.”

موجودیت ها مهم هستند

گوگل اطلاعات نویسنده مرتبط با محتوا را ذخیره می‌کند و سعی می‌کند تعیین کند که آیا یک موجودیت نویسنده سند است یا خیر.

اعتبار سایت

گوگل از چیزی به نام “اعتبار سایت” استفاده می‌کند.

داده های کروم

یک ماژول به نام ChromeInTotal نشان می‌دهد که گوگل از داده‌های مرورگر کروم خود برای رتبه‌بندی استفاده می‌کند.

لیست های سفید

چندین ماژول نشان می‌دهد که گوگل برخی از دامنه‌های مرتبط با انتخابات و کووید را در لیست سفید قرار می‌دهد.

سایت های کوچک

ویژگی دیگری به نام smallPersonalSite برای یک سایت یا وبلاگ شخصی کوچک است. کینگ حدس زد که گوگل می‌تواند چنین سایت‌هایی را از طریق یک Twiddler تقویت یا تنزل دهد. با این حال، این یک سوال باز باقی می‌ماند. باز هم، ما به طور قطع نمی‌دانیم که این ویژگی‌ها چقدر وزن دارند.

سایر یافته های جالب

 • تازگی: گوگل به تاریخ‌ها در عنوان فرعی (bylineDate)، URL (syntacticDate) و محتوای درون صفحه (semanticDate) نگاه می‌کند.

برای تعیین اینکه آیا یک سند موضوع اصلی وب‌سایت است یا خیر، گوگل صفحات و سایت‌ها را برداری می‌کند، سپس تعبیه‌های صفحه (siteRadius) را با تعبیه‌های سایت (siteFocusScore) مقایسه می‌کند.

 • اطلاعات دامنه: گوگل اطلاعات ثبت دامنه (RegistrationInfo) را ذخیره می‌کند.
 • عناوین صفحات: عناوین صفحات همچنان مهم هستند. گوگل یک ویژگی به نام titlematchScore دارد که اعتقاد بر این است که میزان تطابق عنوان صفحه با یک عبارت جستجو را اندازه‌گیری می‌کند.
 • اندازه فونت: گوگل میانگین اندازه فونت وزنی اصطلاحات را در اسناد (avgTermWeight) و متن لنگر اندازه‌گیری می‌کند.

در پایان

این افشا، بینشی بی‌سابقه در مورد نحوه عملکرد الگوریتم رتبه‌بندی گوگل ارائه می‌دهد. اگرچه این اسناد وزن هر یک از این ویژگی‌ها را مشخص نکرده‌اند، اما به متخصصان سئو کمک می‌کنند تا درک بهتری از عواملی که بر رتبه‌بندی تأثیر می‌گذارند، داشته باشند.