یه پروژه بساز
آینده‌ی سئو چیست

بهینه سازی موتور جستجوی مولد (GEO) | آینده‌ی سئو چیست؟

بهینه سازی موتور های جستجوی مولد بر پایه هوش مصنوعی چیست؟

اگر مدتی است که در دنیای موتورهای جستجو و سئو فعالیت دارید، با سرعت بالای این دنیا آشنا هستید و خود را با آن وفق داده‌اید؛ با وجود تمام فناوری‌های جدیدی که به سرعت در حال تکامل هستند، تغییر اجتناب‌ناپذیر است و بنابراین، هر روز اصطلاحات جدیدی به وجود می‌آیند. اما جای نگرانی نیست؛ ما اینجا هستیم تا یکی از این اصطلاحات تازه متولد شده را توضیح دهیم و ساده کنیم: بهینه سازی موتور های جستجوی مولد.

در نوامبر 2023، گروهی از محققان دانشگاه پرینستون، جورجیا تک، موسسه آلن و IIT دهلی، اولین مقاله خود را در مورد GEO منتشر کردند و در آن توضیح دادند که به چه معناست، چه تاثیری بر سئو دارد و به طور کلی، چگونه باید وب سایت‌های خود را برای آن آماده کنیم. بدون مقدمه، بیایید به این مقاله بپردازیم و ببینیم چه چیزی برای ارائه دارد.

انجام خدمات سئو با بهترین و حرفه‌ای‌ترین شرکت دیجیتال مارکتینگ تهران

این مقاله با توضیح اینکه چگونه مدل‌های زبانی بزرگ، که به اختصار LLMs نامیده می‌شوند، نحوه عملکرد جستجو را تغییر داده‌اند، آغاز می‌شود. این توانایی به موتورهای جستجویی که از مدل‌های مولد استفاده می‌کنند اجازه می‌دهد تا بهترین اطلاعات را از سراسر اینترنت جمع‌آوری کرده و به بهترین شکل ممکن خلاصه کنند تا به پرسش‌های کاربران پاسخ دهند. این فناوری جدید یا موتور جستجوی مولد (GE)، پاسخ‌های دقیقی را برای کاربران ایجاد می‌کند که به تجربه کاربری و ترافیک GE کمک می‌کند. اما صاحبان وب‌سایت یا تولیدکنندگان محتوا که هیچ کنترلی بر اینکه چه کسی محتوای آنها را می‌بیند و چگونه نمایش داده می‌شود ندارند، چطور؟ اینجاست که محققان ما یک پارادایم جدید را معرفی می‌کنند که آن را «بهینه‌سازی موتور مولد» (GEO) می‌نامند. آن‌ها ادعا می‌کنند که GEO اینجاست تا به تولیدکنندگان محتوا کمک کند تا بازدید های خود را در دنیای هوش مصنوعی افزایش دهند: « ما چندین روش بهینه‌سازی را پیشنهاد می‌کنیم که می‌توان برای بهبود دیده شدن محتوا اعمال کرد. برای ارزیابی و مقایسه روش‌های مختلف GEO، لیست بلندی از پرسش های کاربران و پاسخ آن ها در دامنه های مختلف را معیار قرار داده‌ایم تا روند بهبود دیده شدن آن‌ها در موتور مولد را بررسی کنیم.»

بهینه سازی موتور های جستجوی مولد بر پایه هوش مصنوعی

موتور جستجو بر اساس هوش مصنوعی یا generative engine چیست؟

موتورهای جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی یا مولد، انقلابی در دنیای جستجوها ایجاد کرده‌اند. این موتورها با استفاده از الگوریتم‌های LLM (مدل‌های زبانی بزرگ) اطلاعات را از سراسر اینترنت جمع‌آوری کرده و به بهترین شکل ممکن خلاصه می‌کنند تا پاسخی دقیق و مختصر به پرسش کاربر ارائه دهند. این رویکرد، تفاوت عمده‌ای با موتورهای جستجوی سنتی دارد که طی سه دهه اخیر مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

برای مثال، چت‌بات‌هایی مانند ChatGPT با بهره‌گیری از این الگوریتم‌ها، اطلاعات را از منابع مختلف و به زبان‌های گوناگون جمع‌آوری کرده و بهترین پاسخ را برای کاربر آماده می‌کنند. این فناوری، هم برای کاربران و هم برای توسعه‌دهندگان مزایایی دارد؛ کاربران سریع‌تر و دقیق‌تر به پاسخ خود می‌رسند و توسعه‌دهندگان می‌توانند دقت پاسخ‌ها را به میل کاربر افزایش دهند.

اما این تغییر، چالش‌هایی را برای تولیدکنندگان محتوا و صاحبان وب‌سایت‌ها ایجاد می‌کند. در موتورهای جستجوی سنتی، تولیدکنندگان محتوا با دریافت کلیک‌های مستقیم و غیرمستقیم، ترافیک را به سایت خود هدایت می‌کردند. اما در موتورهای مولد، نیاز به کلیک برای کاربر از بین رفته و ماهیت «جعبه سیاه» این موتورها برای تولیدکنندگان محتوا قابل درک نیست. به همین دلیل، GEO (بهینه‌سازی موتورهای مولد) به عنوان راهکاری برای افزایش دیده شدن محتوا در این موتورهای مبتنی بر هوش مصنوعی مطرح شده است.

اصلی ترین تفاوت SEO و GEO چیست؟

حالا که کمی درباره GEO و هویت موتورهای مولد صحبت کردیم، سوال اصلی که مطرح می‌شود این است که تفاوت بین سئو و GEO چیست؟ سئو تا چه زمانی وجود خواهد داشت؟ آیا روش‌های GEO و سئو یکسان هستند یا ما با چیز کاملاً جدیدی روبرو هستیم؟

برای پاسخ به این سوال، باید اعتراف کنیم که هنوز اطلاعات زیادی در مورد GEO و اینکه آیا سئو فراموش خواهد شد یا خیر وجود ندارد، اما تفاوت‌های کلیدی بین این دو وجود دارد که به آن‌ها عمیق‌تر خواهیم پرداخت.

هزینه سئو چگونه محاسبه می‌شود؟💳

اولاً، GEO در تلاش است تا محتوا را برای GEها (موتورهای مولد) بهینه کند، در حالی که در سئو، ما بر اساس کیفیت محتوا، بک لینک‌ها و کلمات کلیدی برای رتبه‌بندی SERP رقابت می‌کنیم. هنگامی که شخصی یک عبارت را در یک موتور مولد جستجو می‌کند، یک پاسخ دقیق و نه خیلی طولانی به نیاز خاص خود دریافت می‌کند، صرف نظر از اینکه این عبارت چقدر طولانی باشد، در حالی که در یک موتور جستجو، اغلب نمی‌تواند پاسخ کل درخواست خاص را بیابد. این به دلیل LLMهایی است که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم. موتور مولد هنگام استفاده از SERP، دسترسی بسیار بیشتری به تمام مدل‌های زبانی در اینترنت دارد، در حالی که تنها منبع شما در موتور جستجوی سنتی یک وب‌سایتی است که روی آن کلیک کرده‌اید. تفاوت دیگر در موقعیت‌یابی است؛ در سئو، رتبه وب‌سایت ما، میزان دید ما را اندازه‌گیری می‌کند. با این حال، این معیار برای یک موتور مولد مرتبط نیست.

اصلی ترین تفاوت SEO و GEO